Bc. Jaroslav Sýkora

 

Jaroslav Sýkora

 

 

Moje vzdělání

 

  • FSS MU, Brno – Psychologie (Bc. 2018 – 2021; Mgr. 2021 – 2023)
  • Koučovací výcvik Praktické Psychologie s.r.o. (2021)
  • Semestrální kurz Educational Transactional Analysis
  • Grow with Google – kurz Design Thinking

 

Moje pracovní zkušenosti

 

  • Kariérní konzultant, kouč a lektor v Kariérním centru MUNI

Věnuji se individuálním kariérním konzultacím a koučování se studenty nebo absolventy. Realizuji administraci a interpretaci psychodiagnostických metod. Lektoruji předmět Kariérní start pro studenty MU. Podílím se na organizaci a vedení akcí a workshopů pro studenty MU nebo žáky středních škol, dále na pořádání assessment a development centrem a dalších událostí.

 

  • Koordinátor vztahů se zaměstnavateli v Kariérním centru MUNI

Komunikoval jsem se zaměstnavateli ohledně 1) inzerce pracovních pozic nebo 2) událostí, seminářů, workshopů pro studenty. Spravoval jsem CRM systém RayNet a koordinoval vývoj kariérního portálu JobCheckIN. Díky této pozici jsem nahlédl do procesu náboru zaměstnanců a dalších HR agend řady organizací.

 

  • Kouč, lektor, HR konzultant v Sýkora & Co. s.r.o.

Nabízím individuální koučování a konzultace v oblasti HR procesů (nábor a výběr zaměstnanců, nastavování rozvoje, sledování a řízení výkonu) a organizační kultury. Připravuji a lektoruji workshopy nebo přednášky na pracovně-psychologická témata jako leadership, motivace, pracovní spokojenost či work-life balance.

 

  • Redaktor magazínu Frontman, Kytary.cz

Psal jsem články propojující hudbu a psychologii. Také jsem uváděl různé mýty a jevy na pravou míru. Třeba jak je to s hudbou a inteligencí, tvořivostí nebo vlivem hudby na psychiku. Udělal jsem také pár rozhovorů, kterých jsem se tak úplně nevzdal dodnes.

 

  • Marketing & PR v technologickém startupu

Věnoval jsem se zavádění značky a produktů na trh. Spravoval sociální sítě a blog, komunikoval s mediálními partnery. Účastnil se za firmu odborných veletrhů. Asistoval při tvorbě webu a propagačních materiálů. Konzultoval organizační kulturu.

 

 

Má motivace ke koučinku

 

Ke koučování mě skrze výcvik Praktické psychologie přivedla Míša Odehnalová. A bylo to dobře, protože i jako zarytému evidence-based kritikovi téměř všeho mi výcvik ukázal krásu koučovacího řemesla. Koučování pro mě bylo od začátku skvělou vstupenkou do práce s klienty. A že jsem to potřeboval.

Má specializace je v pracovní psychologii. Baví a zajímá mě objevování a rozvoj potenciálu lidí, jednotlivců, zaměstnanců, týmů i organizací. A koučování nebo koučovací přístup je něčím, co mi od začátku pomáhá. Schůzky jsou efektivnější, plánování jasnější, cíle konkrétnější.

Téměř každé koučování s klientem nebo využití koučovacího přístupu při řešení čehokoliv mě utvrdí ve výhodách pozice kouče. Proč? Dát radu z vlastní hlavy je totiž (až nebezpečně) snadné, často nepřesné a zcela určitě limitované rádcem. Správně zvolená a kvalitní (koučovací) otázka je inspirativní – a co teprve, když slyším, co klienti nebo kolegové díky takové otázce vymyslí! Řešení, které si klient najde sám je navíc jeho – autentické. A právě proto i často více motivující takové řešení uskutečnit.  

Domnívám se, že základem je naučit se vymezit koučování, držet pozici kouče a nenechat se zatáhnout do role rádce nebo “názorologa” na něco. Pokud je takový základ v pořádku, umožní to koučovi budovat autentický styl a být pro své klienty zdrojem inspirativních otázek, které vedou k autentickým plánům a řešením.